Image is not available
Równoleżnik M
o oddechach i szeptach świata
Image is not available
Równoleżnik M
BLOG, czyli świat według werbistów
Image is not available
Równoleżnik M
PODCAST, czyli o misjach inaczej
previous arrow
next arrow
Slider

PODCAST - najnowsze audycje

Słuchaj audycji także na: SoundCloud, Spotify, Apple Podcast, TuneIn i Stitcher.
Indonezja

W 1978 roku o. Tadeusz Bartkowiak SVD spisał swoje notatki z Wyspy Timor („Timor wyspa nieznana”). Książka ta doskonale obrazuje w jaki sposób powstają teksty misjonarzy ze Zgromadzenia Słowa Bożego. Zazwyczaj są owocem wielu lat pracy i obserwacji danego autora, który nauczył się języka indonezyjskiego i zdobył zaufanie miejscowej ludności.

Misjonarz to człowiek, który wyjeżdża na misje z miłości do Boga i ludzi, dlatego jego serce jest otwarte na odmienną kulturę. Szybko przekonuje się, że nie ma tam pogan ani dzikusów. Są zaś dobrzy ludzie, którzy zostali stworzeni „na obraz i podobieństwo Boże”. Mają oni swój język, historie, mity, taniec, śpiew, muzykę, a także obiekty kultury materialnej.

Na podstawie powyższych książek można zdefiniować jedną z najważniejszych różnic kulturowych pomiędzy Europejczykami a Azjatami. Jest to sposób komunikacji. Zachodni sposób to bezpośrednie wyrażanie swoich myśli i opinii, a Wschodni to raczej poetycka przenośnia lub obrazowa aluzja. Tego nie można nauczyć się na żadnym, nawet najlepszym kursie językowym. Potrzeba raczej dużo czasu i cierpliwości, aby lepiej zrozumieć kulturę kraju, do którego wyjechało się na misje.

Nawet po wielu latach trudno jest rozszyfrować duszę miejscowej ludności – twierdzą misjonarze. Rekompensatą jest natomiast uroczyste przyjęcie nowych gości na wyspie. Dziewczęta witają wszystkich tańcem i śpiewem w języku tetun: Diak e la diak, ilas e la ilas, rai Timor ilas liu (wszędzie pięknie, ale najcudniej na wyspie Timor).

Dlatego warto podjąć trud i zgłębiać każdą odmienną kulturę. Zawsze jest to ubogaceniem, ponieważ pozwala spojrzeć z innej perspektywy na własne priorytety i zasady. Przykłady osób i autorów wymienionych powyżej są tego najlepszym dowodem.

Józef Trzebuniak SVD
Zawsze otwarci na znaki czasu staramy się kroczyć nowymi drogami,
jeżeli zapowiadają one większą skuteczność w wypełnianiu misyjnego nakazu.

KONSTYTUCJE SVD