Image is not available
Równoleżnik M
o oddechach i szeptach świata
Image is not available
Równoleżnik M
BLOG, czyli świat według werbistów
Image is not available
Równoleżnik M
PODCAST, czyli o misjach inaczej
previous arrow
next arrow
Slider

PODCAST - najnowsze audycje

Słuchaj audycji także na: SoundCloud, Spotify, Apple Podcast, TuneIn i Stitcher.

Cztery sfery wymagają naszej uwagi i troski. Chrystus mówi: „Będziesz miłował Pana Boga swego, całym swoim sercem, całą swą duszą, całym swoim umysłem i cłą swą mocą” (Mk 12, 30). Serce, dusza, umysł i moc są tymi sferami. Zaopiekuj się każdą z nich, a tym samym sprawisz, że będą zintegrowane w Tobie i staniesz się „pełną” osobą przeżywającą czas epidemii. Zignorowanie jednej ze sfer jest niczym innym jak rezygnacją z ingerencji siebie. Dlatego wybierając życie i błogosławieństwo, zastosuj kilka konkretnych praktyk, aby jako zintegrowana osobność żyć pełnią danego czasu.

Umysł

Jest bardzo ważne, abyś w „zamknięciu” wypracował sobie czas - powiedzmy jedną godzinę dziennie - na studiowanie, czytanie, poznawanie i umysłowe ćwiczenia. Te ćwiczenia rozwijają szare komórki i tworzą nowe połączenia neuronów i ich grupowanie, które z drugiej strony są odpowiedzialne za Twoje myśli, idee czy wyobraźnię. Uważaj! Przesiadywanie więcej niż dwie godzinny dziennie na Facebook ’u, dla przykładu, sprawia, że Twój umysł staje się pasywnym odbiorcą uzależnionym od innych, zamiast stawać się proaktywną i twórczą osobowością przeżywającą dar życia. 

Dusza

To światło oświetlające wszystko, co dzieje się Twej codziennej rzeczywistości. Dlatego ważne jest, abyś wypracował sobie jedną godzinę dziennie na duchowe ćwiczenia, np. modlitwę, adorację, czytanie Pisma św. oraz praktykowanie kochania innych i siebie. Te ćwiczenia pogłębią Twoją wiarę, a zarazem umocnią intymną relację z Bogiem, Stwórcą i Panem nieba i ziemi, relację ze Zbawicielem, Jezusem i relację z Duchem Świętym, który prowadzi Cię do pełnej prawdy (J 16, 13). 

Serce

Reprezentuje ono całą sferę uczuć i emocji. Wiemy dobrze, że uczucia są w bliskiej relacji z myślami i odwrotnie. Dlatego w tym czasie dbaj o poznawanie prawdy i faktów. Unikaj myślowych manipulacji i interpretacji innych. „Tak - tak” albo „nie - nie” wszystko inne pochodzi od złego (por. Mt 5, 37). Szukaj i karm swoje serce i umysł prawdą - taką Prawdą, która czyni Cię wolnym (J 8, 32). Wówczas zbudujesz świat dobrych i pozytywnych emocji i uczuć. 

Moc

Chodzi tu o Twoje zdrowie fizyczne. Jestem przekonany, że pół godziny dziennie ćwiczeń dla ciała i zdrowe odżywianie jest mocnym fundamentem Twego zdrowia. Znasz to powiedzenie: „w zdrowym ciele zdrowy duch”.

Robimy to wszystko dla chwały Boga, nie dla własnego profitu, przeżycia czy przedłużenia egzystencji na tej ziemi. 
Pozdrawiam z modlitwą i Bożym Błogosławieństwem.

Janusz Prud SVD, Filipiny
Zawsze otwarci na znaki czasu staramy się kroczyć nowymi drogami,
jeżeli zapowiadają one większą skuteczność w wypełnianiu misyjnego nakazu.

KONSTYTUCJE SVD