Świat według werbistów

BLOG

Duch Święty i Kościół
Procesja eycharystyczna młodzieży w mieście Chiayi na Tajwanie (fot. Andrzej Kołacz SVD)

Duch Święty i Kościół

Przeżywamy ważne wydarzenia: śmierć Chrystusa na krzyżu, Zmartwychwstanie i Zesłanie Ducha Świętego. Nauczamy, że Zesłanie Ducha Św. to początek misji Kościoła, który jest posłany, aby iść i nauczać „wszystkie narody udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna, i Ducha Św”. (Mt 28,19).

Kościół głosi wolę Boga, który pragnie, aby wszyscy byli zbawieni i poznali prawdę (1 Tm 2,4). Katechizm Kościoła Katolickiego uczy, że „Kościół jest świątynią Ducha Świętego. Duch jest jakby duszą Ciała Mistycznego, zasadą jego życia, jedności w różnorodności oraz jego darów i charyzmatów” (KKK 809).

Przeżywając owe wydarzenia ważne jest abyśmy przyjrzeli się dziełom Ducha Św. w Kościele. W czasach, kiedy Kościół „boryka” się z doświadczeniem pedofilii, kiedy wielu liderów niefortunnie określa dar bożego kapłaństwa mianem „klerykalizmu”, kiedy przeżywamy pandemię COVID-19, ważne jest, abyśmy umieli rozpoznać tą obecność i działanie.

Wielu zadaje sobie pytanie: „czy jest to koniec Kościoła?”, „czy Kościół przetrwa te wyzwania?”. Są to pytania ludzi, którzy mają niewiele wspólnego z Kościołem, nie wierzą w Boga, nie interesuje ich Bóg. Są to pytania, które pojawiły się w kulturze zachodniej. Niczego podobnego nie słyszałem ani w Afryce, ani nie słyszę obecnie w Azji.

Co dzieje się w Europie? Osobiście uważam, że Kościół w Europie przeżywa błogosławiony czas oczyszczenia. To „umieranie”, aby przynieść owoce, podobnie jak z ziarnem, które nie wydaje owoców zanim nie umrze (J 12,24). Kościół w Europie oczyszcza się. Nastąpił czas określenia kim są jego członkowie: czy są letni, czy zimni, czy gorący (Ap 3,16). Widzimy dokładnie kto jest letni i sam nie wie czego chce od życia; rozpoznajemy tych, którzy są zimni i są wrogami Kościoła. W końcu rozpoznajemy prawdziwych świadków Chrystusa, tych których wiara jest mocno zakorzeniona w Ewangelii, Tradycji i nauce Kościoła. Czyż nie jest to działanie Ducha Świętego?

Afryka. Szybki przyrost liczby katolików oraz powołań. Ludzie ufają Kościołowi i rozpoznają w Nim Drogę, Prawdę i Życie (J 14,6). W Kościele odnajdują rzeczywistość i drogę poznania prawdy i osiągnięcia zbawienia. Czyż nie jest to przepiękna manifestacja i działanie Ducha Świętego?

Azja, konkretnie Kościół na Filipinach. To radosna obecność młodego pokolenia w życiu Kościoła. Dla mnie, wieloletniego misjonarza, jest to przepiękne doświadczenie dynamicznie rozwijającego się Mistycznego Ciała Chrystusa. Widzimy rosnącą liczbę powołań i wiernych w Kościele w Indonezji i Wietnamie. Tam, gdzie „zewnętrzne” warunki temu nie sprzyjają. Czyż nie jest to przecudowny znak żywotności Kościoła, przepięknych dzieł Ducha Świętego?

Kościół żyje! Kościół dojrzewa, rozwija się i staje się widzialnym świadectwem obecności Boga na tym świecie. Kościół w mocy Ducha Świętego prowadzi ludzi do poznania prawdy i osiągnięcia zbawienia (J 16,13).

arrows02 Janusz Prud SVD, Filipiny