O misjach inaczej

PODCAST

Wiara nie jest zaszczepiona w próżni

O. Piotr Adamek SVD studia teologiczne przygotowujące do kapłaństwa ukończył w Niemczech, gdzie też otrzymał święcenia kapłańskie w 2000 roku. Zainteresowanie Azją, a w szczególności kulturą chińską, sprawiły, że podjął studia sinologiczne na w Moskwie. Obecnie pracuje na Tajwanie, gdzie wykłada na katolickim Uniwersytecie Fu Jen.

W rozmowie między innymi próbuje odpowiedzieć na pytanie o punkty zaczepienia, które mogą pomóc w ewangelizacji mieszkańców wyspy. Opowiada też ciekawe historie. przenikania się świata Zachodu i Wschodu, które są dobrze widoczne w religijności ludowej.

Dobroć i wiara to moja metoda

O. Zdzisław Grad SVD pracuje na Madagaskarze od 1992 roku. Od początku swej posługi pracuje na misjach trudnych, gdzie ewangelizacja dopiero się rozpoczyna lub gdzie przez lata była zaniedbana i obecnie trzeba ją rozpoczynać praktycznie od nowa. W rozmowie opowiada o blaskach i cieniach swojej pracy, o wprowadzonym przez siebie rycie błogosławieństwa królów klanowych, o tym, jak wygląda pierwsza ewangelizacja wspólnot, które jeszcze nie znają chrześcijaństwa, a także o sadzeniu lasów i stosowanej przez siebie ewangelizacji ekologicznej.

Trzeba ciągle się rozwijać

O. Mieczysław Drózd SVD o Hongkongu wyjechał w 20024 roku i pracuje tam do dziś. Jest jedynym Polakiem i  jednym z 27 werbistów pracujących w tym chińskim mieście. W rozmowie opowiada o różnicach mentalnościowych między mieszkańcami Chin kontynentalnych oraz Hongkongu i Makao, o relacjach między wiernymi i duszpasterzami, o nauce trudnego języka i potrzebie dystansu do siebie w tym procesie. Wyjaśnia też swoje fascynacje informatyką i pokazuje, w jaki sposób można to wykorzystać w pracy misyjnej.

Zawsze warto być przy ludziach

O. Sylwester Wydra SVD studiował teologię w Niemczech i tam otrzymał święcenia kapłańskie. Jego pierwszym krajem misyjnym była Demokratyczna Republika Konga. Następnie pracował w prowadzonej przez werbistów parafii w Dreźnie. Po kilku latach otwarła się możliwość wyjazdu na Kubę. Dziś prowadzi dwie parafie: jedną w zachodniej części miasta Holguín, stolicy prowincji na wschodzie kraju, a drugą w miejscowości Buenaventura. Do obu należy dodatkowo kilka wiosek lub wspólnot dojazdowych.

Od 1975 roku w Togo

O. Marian Schwark SVD wyjechał do Tgo po święceniach kapłańskich w 1975 roku. Był pierwszym polskim werbistą pracującym w tym niewielkim afrykańskim kraju. Posługiwał duszpastesko, pełnił funkcję dyrektora biura krajowego Caritas. W 2023 roku o. Schwark został wybrany prowincjałem Prowincji Togo-Benin. 

- Dzięki naszej pracy Togijczycy stali się misjonarzami w innych krajach świata - mówi o. Schwark. - To jest dla mnie największa satysfacja.

Nikt nam nie zabroni błogosławić ludzi

O. Adam Klinikowski SVD wyjechał do Argentyny jeszcze jako kleryk na praktykę misyjną. Po święceniach kapłańskich tam wrócił i pracuje nieprzerwanie od 1996 roku. Kilka miesięcy temu rozpoczął posługę w nowej parafii w Puerto Rico niedaleko granicy z Paragwajem.

W niezwykle ciekawej i żywej rozmowie opowiada między innymi o piekarni, która została przerobiona na kościół i o tym, w jaki sposób piłka nożna wpływa na prowadzenie duszpasterstwa.