O misjach inaczej

PODCAST

Nikt nam nie zabroni błogosławić ludzi

O. Adam Klinikowski SVD wyjechał do Argentyny jeszcze jako kleryk na praktykę misyjną. Po święceniach kapłańskich tam wrócił i pracuje nieprzerwanie od 1996 roku. Kilka miesięcy temu rozpoczął posługę w nowej parafii w Puerto Rico niedaleko granicy z Paragwajem.

W niezwykle ciekawej i żywej rozmowie opowiada między innymi o piekarni, która została przerobiona na kościół i o tym, w jaki sposób piłka nożna wpływa na prowadzenie duszpasterstwa.

Misjonarzem jest się do końca życia

O. Andrzej Fecko SVD wyjechał do Angoli w 1980 roku. W 1996 roku w Kifangondo o. Andrzej wybudował Centrum Medyczne św. Łukasza, które szybko stało się jedną z najważniejszych i najlepiej wyposażonych placówek w Angoli. Kierował nią do 2013 roku, a w następnym roku przeniósł się do Portugalii. Obecnie prowadzi parafię w Lizbonie i jest ekonomem werbistowskiego seminarium duchownego.

Duszpasterz i budowniczy. 57 lat w Indonezji

O. Tadeusz Gruca SVD wyjechał do Indonezji w 1965 roku, w grupie pierwszych polskich misjonarzy udających się na misje po wojnie. Od tego czasu pracuje tam nieprzerwanie. W rozmowie opowiada o okolicznościach swojego wyjazdu, o wieloletniej współpracy z ludźmi, o ponad 200 projektach budowlanych, które zrealizował, o relacjach między muzułmanami i katolikami w dzisiejszej Indonezji.

Razem można zrobić wszystko

O. Krystian Traczyk SVD jest misjonarzem w Afryce od 1982 roku. Najpierw 5 lat pracował w Botswanie, a od 1987 roku posługuje w Zimbabwe. Był w grupie pierwszych werbistów, którzy rozpoczynali działalność misyjną w obu tych krajach. Jednocześnie był pierwszym polskim misjonarzem pracującym w Botswanie.

Jestem jedną z nich

Siostra Lucyna Grząśko SSpS jest misjonarką ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Ducha Świętego. W Ukrainie pracuje od 30 lat. Od 12 lat jest dziennikarką i prowadzącą programy w Radio Maria Ukraina.

Po wybuchu wojny w lutym 2022 roku zdecydowała się wrócić do Kijowa i służyć ludziom poprzez audycje radiowe. Jak sama przyznaje ta decyzja nie była łatwa.

Misjonarz powinien być kontemplatywny w działaniu

O. Józef Gwóźdź SVD pracował rok w Kostaryce, a potem 8 lat w Nikaragui. Zajmował się tam głównie pracą duszpasterską w parafiach. Następnie przeniósł się do Panamy, gdzie przez 6 lat był wikariuszem biskupim i diecezjalnym koordynatorem Światowych Dni Młodzieży 2019. W kontekście bpa Jorge Novaka SVD, którego posługa była tematem jego doktoratu, mówi o duchowym wymiarze prowadzenia misji.