O misjach inaczej

PODCAST

Zawsze warto być przy ludziach

O. Sylwester Wydra SVD studiował teologię w Niemczech i tam otrzymał święcenia kapłańskie. Jego pierwszym krajem misyjnym była Demokratyczna Republika Konga. Następnie pracował w prowadzonej przez werbistów parafii w Dreźnie. Po kilku latach otwarła się możliwość wyjazdu na Kubę. Dziś prowadzi dwie parafie: jedną w zachodniej części miasta Holguín, stolicy prowincji na wschodzie kraju, a drugą w miejscowości Buenaventura. Do obu należy dodatkowo kilka wiosek lub wspólnot dojazdowych.

Od 1975 roku w Togo

O. Marian Schwark SVD wyjechał do Tgo po święceniach kapłańskich w 1975 roku. Był pierwszym polskim werbistą pracującym w tym niewielkim afrykańskim kraju. Posługiwał duszpastesko, pełnił funkcję dyrektora biura krajowego Caritas. W 2023 roku o. Schwark został wybrany prowincjałem Prowincji Togo-Benin. 

- Dzięki naszej pracy Togijczycy stali się misjonarzami w innych krajach świata - mówi o. Schwark. - To jest dla mnie największa satysfacja.

Nikt nam nie zabroni błogosławić ludzi

O. Adam Klinikowski SVD wyjechał do Argentyny jeszcze jako kleryk na praktykę misyjną. Po święceniach kapłańskich tam wrócił i pracuje nieprzerwanie od 1996 roku. Kilka miesięcy temu rozpoczął posługę w nowej parafii w Puerto Rico niedaleko granicy z Paragwajem.

W niezwykle ciekawej i żywej rozmowie opowiada między innymi o piekarni, która została przerobiona na kościół i o tym, w jaki sposób piłka nożna wpływa na prowadzenie duszpasterstwa.

Misjonarzem jest się do końca życia

O. Andrzej Fecko SVD wyjechał do Angoli w 1980 roku. W 1996 roku w Kifangondo o. Andrzej wybudował Centrum Medyczne św. Łukasza, które szybko stało się jedną z najważniejszych i najlepiej wyposażonych placówek w Angoli. Kierował nią do 2013 roku, a w następnym roku przeniósł się do Portugalii. Obecnie prowadzi parafię w Lizbonie i jest ekonomem werbistowskiego seminarium duchownego.

Duszpasterz i budowniczy. 57 lat w Indonezji

O. Tadeusz Gruca SVD wyjechał do Indonezji w 1965 roku, w grupie pierwszych polskich misjonarzy udających się na misje po wojnie. Od tego czasu pracuje tam nieprzerwanie. W rozmowie opowiada o okolicznościach swojego wyjazdu, o wieloletniej współpracy z ludźmi, o ponad 200 projektach budowlanych, które zrealizował, o relacjach między muzułmanami i katolikami w dzisiejszej Indonezji.

Razem można zrobić wszystko

O. Krystian Traczyk SVD jest misjonarzem w Afryce od 1982 roku. Najpierw 5 lat pracował w Botswanie, a od 1987 roku posługuje w Zimbabwe. Był w grupie pierwszych werbistów, którzy rozpoczynali działalność misyjną w obu tych krajach. Jednocześnie był pierwszym polskim misjonarzem pracującym w Botswanie.