O misjach inaczej

PODCAST

Razem można zrobić wszystko
Fot. Krzysztof Kołodyński SVD

Razem można zrobić wszystko

O. Krystian Traczyk SVD jest misjonarzem w Afryce od 1982 roku. Najpierw 5 lat pracował w Botswanie, a od 1987 roku posługuje w Zimbabwe. Był w grupie pierwszych werbistów, którzy rozpoczynali działalność misyjną w obu tych krajach. Jednocześnie był pierwszym polskim misjonarzem pracującym w Botswanie.

- W Botwanie jednym z najtrudniejszych elementów mojej pracy był fakt, że tylko w miejscu, gdzie pracowałem było prawie 200 Kościołów i wspólnot religijnych. Dla człowieka z Polski było to niezwykle mocne i wymagające doświadczenie - mówi o. Krystian.

Misjonarz szczegółowo wyjaśnia, w jaki sposób rozwijały się misje katolickie w tym regionie Afryki. Opisuje specyfikę pracy werbistów w Botwanie i Zimbabwe, opowiada, jak ważna w jego posłudze jest Biblia i co w kontekście afrykańskim oznacza Kościół jako wspólnota wspólnot. Wreszcie tłumaczy, dlaczego w tygodniu mają 2 niedziele.

- Nieraz brakowało nam jedzenia, nieraz brakowało paliwa, ale to nie są największe zmartwienia - wyznaje o. Traczyk. - Najważniejsze, że człowiek może być, może zrobić, może doradzić coś tym ludziom, poukładać niektóre rzeczy.

  Rozmawia o. Krzysztof Kołodyński SVD


Naszego podcastu można słuchać w serwisach SoundCloudSpotify, Apple Podcasts, Google PodcastsTuneIn i Stitcher.