O misjach inaczej

PODCAST

Dobroć i wiara to moja metoda
Fot. Andrzej Danilewicz SVD

Dobroć i wiara to moja metoda

O. Zdzisław Grad SVD pracuje na Madagaskarze od 1992 roku. Od początku swej posługi pracuje na misjach trudnych, gdzie ewangelizacja dopiero się rozpoczyna lub gdzie przez lata była zaniedbana i obecnie trzeba ją rozpoczynać praktycznie od nowa.

Jedną z charakterystycznych metod jego pracy jest szerokie zaangażowanie świeckich w pracę pastoralną. Od 2010 roku jest krajowym koordynatorem odnowy charyzmatycznej i regularnie wspólpracuje z grupami charyzmatycznymi w ewangelizacji wspólnot.

W rozmowie opowiada o blaskach i cieniach swojej pracy, o wprowadzonym przez siebie rycie błogosławieństwa królów klanowych, o tym, jak wygląda pierwsza ewangelizacja wspólnot, które jeszcze nie znają chrześcijaństwa, a także o sadzeniu lasów i stosowanej przez siebie ewangelizacji ekologicznej.

- Nigdy nie jadę do nowej wioski sam i bez zapowiedzi. Najpierw szukam pośredników. Często są to katolicy z innych wiosek, które już odwiedzam - mówi o. Zdzisław. - Ostatnio dotarłem do takiej wioski, w której księdza nie było już od 20 lat. Wcześniej zapytałem, czy nas przyjmą. Zgodzili się i pojechaliśmy 3 motorami.

  Rozmawia o. Andrzej Danilewicz SVD


  PRZECZYTAJ TAKŻE:

Nowa misja werbistów na Madagaskarze
Pierwsza Msza Święta w nowej misji werbistów na Madagaskarze
Wizyta ewangelizacyjna i jubileusz nad wodami Pangalany
Pierwszy rok pracy na nowej misji w Mandritsara

 


Naszego podcastu można słuchać w serwisach SoundCloudSpotify, Apple Podcasts, Google PodcastsTuneIn i YouTube.